تبلیغات
یا رقیه بنت الحسین (س) - همنشین دوست بد

امار و اطلاعات

  کل بازدید:
  بازدید امروز :
  بازدید دیروز :
  بازدید این ماه :
  بازدید ماه قبل :
  تعداد نویسندگان :
  تعداد کل پست ها :
  آخرین بازدید :
  آخرین بروز رسانی :
 
No Image

همنشین و دوست بد

یكى از زمینه هاى اجتماعى گناه ، همنشین و دوست بد است . چنانكه همنشین و دوست خوب ، عامل مهمى براى سوق دادن فرد و جامعه به سوى كارهاى نیك است .

به هرحال از نظر علمى و عملى و تجربه ثابت شده كه انسان از ناحیه دوست و معاشر تحت تاثیر قرار مى گیرد و دوست و معاشر بد عامل ویرانگرى براى نابودى شخصیت انسان است چنانكه دوست و همنشین خوب عامل سازنده ى شخصیت انسان مى باشد.

انسان هاى بد پسر نوح علیه السلام را نیز به سوى گناه مى كشانند و خاندان نبوت او را از او مى ربایند.

ولى سگ اصحاب كهف بر اثر مصاحبت چند روز با جوانان با ایمان و خوش قلب و پاكبازى چون اصحاب كهف خوى نیك آدمیت پیدا مى كند.

و براستى این شاعر نكته سنج چقدر پر معنى و زیبا سروده است :

 • همنشین تو به ز تو باید تا تو را عقل و دین بیفزاید

و شاعر دیگر مى گوید:

 • تا توانى مى گریز از یار بد مار بد تنها ترا بر جان زند یار بد بر جان و بر ایمان زند

در قرآن و روایات توجه بسیار به این موضوع شده و سفارش هاى هشدار دهنده و گسترده اى در این باره داده شده است كه در اینجا به ذكر نمونه هایى از آن مى پردازیم :

1 در عصر پیامبر اكرم صلّى اللّه علیه و آله دو نفر از مشركین در مكه بنام هاى *((*عقبه *))* و *((*ابى *))* با هم دوست بودند.(256) عقبه هر وقت از مسافرت باز مى گشت غذایى ترتیب مى داد و بزرگان قوم خود را به خانه دعوت مى كرد، با اینكه قبول اسلام نكرده بود، اما پیامبر اسلام صلّى اللّه علیه و آله را نیز دعوت مى كرد و دوست داشت آن حضرت نیز در غذاى او شركت نماید.

روزى از سفر بازگشت و طبق معمول از اشراف قومش و پیامبر صلّى اللّه علیه و آله نیز دعوت كرد. هنگامى كه سفره را گسترد و غذا را حاضر نمود، پیامبر صلّى اللّه علیه و آله به او فرمود: من از غذاى تو نمى خورم مگر اینكه به یكتایى خدا و رسالت من گواهى دهى .

عقبه شهادت به یكتایى خدا و رسالت آن حضرت را به زبان آورد و قبول اسلام كرد. این خبر به گوش دوستش *((*اُبى *))* رسید، او به عقبه اعتراض كرد و گفت : تو از دینت منحرف شده اى !؟ عقبه گفت : من منحرف نشده ام ولى مردى بر من وارد شد و حاضر نبود از غذایم بخورد جز اینكه شهادتین بگویم من هم بخاطر اینكه او گرسنه از سر سفره ى من برنخیزد شهادتین گفتم .

ابى گفت : من هرگز از تو راضى نمى شوم مگر اینكه در برابر محمّد بایستى و به او توهین كنى .

عقبه ، فریب سخن دوست بد خود را خورد و چنین كرد و سرانجام در جنگ بدر جزء سربازان لشكر شرك به جنگ مسلمین آمد و كشته شد و دوستش اُبىّ نیز در جنگ احد كشته شد. آیات 27 تا 29 سوره ى فرقان نازل گردید و سرنوشت و مجازات سخت آن كس را كه بر اثر انتخاب دوست بد منحرف شده است بیان نمود(257)؛ و یَومَ یَعضّ الظّالم عَلى یَدَیه یَقولُ یا لَیتَنى اتّخَذتُ معَ الرّسول سَبیلاً # یا وَیلَتى لَیتَنى لَم أ تّخِذ فُلاناً خَلیلاً # لقد أ ضلَّنى عن الذِّكرِ بَعد إ ذ جائنى و كان الشّیطانُ لِلانْسانِ خَذُولاً

صفحات دیگر
 

No Image
No Image No Image No Image
 
 
 

درباره ما


  ای دختر مظلومه ی ارباب رقیه خانم (س) برای ما دعا کننظرسنجی

  وضعیت وبلاگ از نظر شما ؟

< Html />

  شهادت سه ساله و ناز دانه حضرت حسین(ع) خانم حضرت رقیه(س) تسلیت باد

توضیحات

No Image No Image