تبلیغات
یا رقیه بنت الحسین (س) - آثار لقمه حرام

امار و اطلاعات

  کل بازدید:
  بازدید امروز :
  بازدید دیروز :
  بازدید این ماه :
  بازدید ماه قبل :
  تعداد نویسندگان :
  تعداد کل پست ها :
  آخرین بازدید :
  آخرین بروز رسانی :
 
No Image

آثار لقمه حرام

دوشنبه 23 خرداد 1390 12:44 ب.ظ

نویسنده :نوكر و عبد خدا

بررسی آثار لقمه حرام از منظر قرآن

 

* لقمه حرام

خداوند متعال به اینكه مؤمنان از لقمه حلال و پاكیزه استفاده كنند توجه خاصی مبذول فرموده است و در آیات متعدد قرآن عظیم به مؤمنان سفارش فرموده‌اند كه از لقمه‌های پاكیزه استفاده كنند.

مثلا" در آیه 57 سوره بقره آمده است: … از نعمت‌های پاكیزه‌ای كه به شما روزی داده‌ایم بخورید. یا در آیه 172 همین سوره آمده است: ای مؤمنان از نعمت‌های پاكیزه‌ای كه به شما روزی داده‌ایم بخورید … و یا در آیه 160 سوره اعراف فرموده‌اند: … و به آنها گفتیم از روزی‌های پاكیزه‌ای كه به شما داده‌ایم بخورید … همچنین در آیه 81 سوره طه چنین آمده است: از روزی‌های پاكیزه‌ای كه به شما داده‌ایم بخورید و …

با توجه به موارد فوق یكی دیگر از اموری كه می‌تواند موجب سالم‌سازی جوانان شود، لقمه حلال است.

 آثار لقمه حرام در زندگی

اثرات لقمه‌های حرام نیز مخرب و خانمان‌سوز است. وقتی پدر یا مادری به حلال بودن لقمه‌ای كه تهیه می‌كنند توجه نكنند و هر لقمه‌ای را از هر راهی در سفره خود و فزندانشان بگذارند، آتش آن دامنگیر همه افراد خانواده و خصوصا" نسل آنها می‌شود. فرزندانی كه با لقمه‌های حرام پرورش یابند دیگر رعایت حرمت و تقوا را نخواهند كرد و اصولا" لقمه حرام، زمینه‌های كارهای نیكو را در وجود آنان از بین خواهند برد.

اسلام به والدین سفارش كرده است كه كسب و كار خویش را پاك گردانند و از كسب حرام و حتی آلوده به حرام و مشتبه هم بپرهیزند این امر موجب می‌شود كه فرزندان آنها با لقمه‌های پاك و حلال پرورش یابند و به همین جهت نیكوكار و پاك شوند.

از طرف دیگر اثرات لقمه‌های حرام نیز مخرب و خانمان‌سوز است. وقتی پدر یا مادری به حلال بودن لقمه‌ای كه تهیه می‌كنند توجه نكنند و هر لقمه‌ای را از هر راهی در سفره خود و فزندانشان بگذارند، آتش آن دامنگیر همه افراد خانواده و خصوصا" نسل آنها می‌شود. فرزندانی كه با لقمه‌های حرام پرورش یابند دیگر رعایت حرمت و تقوا را نخواهند كرد و اصولا" لقمه حرام، زمینه‌های كارهای نیكو را در وجود آنان از بین خواهند برد.

شهید دستغیب در آثار خود به این نكته اشاره جالبی كرده است: سال‌ها قبل فرزند یكی از علما با سوزن مشك آب سقای آب فروشی را سوراخ كرد. با اعتراض سقا، آن عالم ربانی به فكر فرو رفت كه من كه در تهیه لقمه حلال دقت لازم را داشته‌ام، چرا فرزندم مرتكب چنین عملی شده است. او از همسرش علت را جویا شد كه آیا شما در این باره نظری دارید یا كاری كرده‌اید و … همسر ایشان می‌گوید: وقتی من به این پسر باردار بودم میوه فروش دوره گردی انار می‌فروخت. من دلم خیلی انار می‌خواست اما به دلیل اینكه پولی برای خرید نداشتم سوزنی در یك انار فرو كردم و آن را مكیدم!

آن عالم می‌گوید: این كار فرزندمان نتیجه همان عمل شماست.

در همین دوران خودمان شاهد بوده و هستیم كه فرزندان بعضی از انسان‌های خوب منحرف شده‌اند. كسانی كه چه بسا موعظه‌های آنها هزاران نفر را هدایت كرده است اما غفلت آنها از لقمه‌های آلوده‌ای كه بر سر سفره‌های آنان می‌آمد و توسط فرزندانشان خورده می‌شد اسباب انحراف و دین‌ستیزی را در خانواده‌های آن بزرگان فراهم ساخت. بوده‌اند فرزندان كسانی كه، به كمونیسم و التقاط و نفاق و حتی مبارزه با نظام اسلامی را در پیش گرفتند و البته به عواقب كار خویش نیز گرفتار شدند.

 لقمه پاك و حلال

وقتی كسی بتواند منبع كسب و درآمد خویش را پاك نماید و حقوقی كه بر اموال او واجب شده است را بپردازد و لقمه حلال و پاك بر سفره خانواده خود بگذارد در زندگی او نورانیتی پدیدار می‌شود كه سراسر وجود خانواده را فراخواهد گرفت و تربیت یافتگان چنین خانواده‌ای به دلیل آنكه گوشت و پوست و خون آنها از حلال درست شده است نوعا" انسان‌های پاك و حلال خور و معنوی خواهند شد.

از سوی دیگر، خوردن لقمه حرام، درهای اجابت دعا را بر روی انسان می‌بندد و رابطه انسان با ملكوت را قطع می‌كند.

حضرت علی (ع) در دعای كمیل از خداوند می‌خواهد كه: خداوندا! گناهانی را بر ما ببخش و بیامرز كه موجب حبس دعا در سینه ما می‌شود!

همچنین لقمه حرام گوش انسان حرام‌خوار را بر حق شنوی و اطاعت از راه حق می‌بندد.

در واقعه عاشورا، حضرت امام حسین علیه السلام چندین بار با لشكریان یزید صحبت كرد. خود را معرفی كرد و حسب و نسب خویش و پدر و مادر و نسبت آنها با پیامبر را بر ایشان روشن ساخت. حتی از همه راه‌های منطقی و احساسی برای روشن ساختن حقایق برای آنها استفاده كرد اما اثری نداشت …

امام سرانجام در پاسخ دخترش كه عرضه داشت: پدر! مگر شما خودتان را معرفی نكردید و حقلیق را برایشان بیان نكردید فرمود: اینها آنقدر از مال حرام خورده‌اند كه قلب‌ها و دل‌هایشان را قساوت فراگرفته است. شكم اینها از حرام پر شده است به همین جهت قابل هدایت نیستند!

وقتی كسی بتواند منبع كسب و درآمد خویش را پاك نماید و حقوقی كه بر اموال او واجب شده است را بپردازد و لقمه حلال و پاك بر سفره خانواده خود بگذارد در زندگی او نورانیتی پدیدار می‌شود كه سراسر وجود خانواده را فراخواهد گرفت و تربیت یافتگان چنین خانواده‌ای به دلیل آنكه گوشت و پوست و خون آنها از حلال درست شده است نوعا" انسان‌های پاك و حلال خور و معنوی خواهند شد. متاسفانه بی توجهی به كسب حلال، سراسر زندگی بسیاری از افراد را آلوده ساخته است. كم فروشی‌ها، گران فروشی‌ها، غش در معاملات، كم كاری‌ها، حق‌كشی‌ها، ندادن حقوق واجب نظیر خمس و زكات و … همه موید این مطلب است كه متاسفانه بی توجهی به لقمه حلال در زندگی بسیاری از ما جاری است و همین عامل موجب انحراف جوانان و زمینه ساز مشكلات فردی و اجتماعی در جامعه است.

می‌گویند روزی بحلول از كوچه‌های بغداد می‌گذشت. هارون با خدم و حشم خود به او رسید. به اطرافیان خویش گفت با او مطایبه‌ای (شوخی) كنیم. سپس رو به بحلول كرد و گفت: شیخ! ما را نصیحتی كن! بحلول گفت: آیا غذا خوردن بلدی؟!

هارون گفت: معلوم است … بحلول گفت: بگو چگونه باید غذا خورد؟!

دست‌ها را می‌شوییم، سر سفره با ادب می‌نشینیم، از غذای جلو خویش استفاده می‌كنیم، لقمه‌های كوچك را برمی‌داریم، بسم الله می‌گوییم و … بحلول گفت: كسی كه آداب غذا خوردن را نمی‌داند چگونه بر مسلمانان حكومت می‌راند ؟!

هارون گفت: دست‌ها را می‌شوییم، سر سفره با ادب می‌نشینیم، از غذای جلو خویش استفاده می‌كنیم، لقمه‌های كوچك را برمی‌داریم، بسم الله می‌گوییم و … بحلول گفت: كسی كه آداب غذا خوردن را نمی‌داند چگونه بر مسلمانان حكومت می‌راند ؟!

هارون گفت: تو بگو كه آداب غذا خوردن چیست ؟!

بحلول گفت: ای خلیفه بدان كه اصل آداب غذا خوردن، خوردن لقمه حلال است! اگر لقمه‌ا‌ت حرام باشد همه آن كارهایی را هم كه گفتی اگر انجام دهی فایده‌ای ندارد!

هارون و اطرافیان از این جواب نغز بحلول – عارف اندیشمندی كه بنا به سفارش ائمه(ص) و مصلحت خود را به جنون زده بود – متحیر شدند و متفكرانه از كنار او گذشتند.


صفحات دیگر
 

No Image
No Image No Image No Image
 
 
 

درباره ما


  ای دختر مظلومه ی ارباب رقیه خانم (س) برای ما دعا کننظرسنجی

  وضعیت وبلاگ از نظر شما ؟

< Html />

  شهادت سه ساله و ناز دانه حضرت حسین(ع) خانم حضرت رقیه(س) تسلیت باد

توضیحات

No Image No Image