تبلیغات
یا رقیه بنت الحسین (س) - ماه رمضان ماه خدا

امار و اطلاعات

  کل بازدید:
  بازدید امروز :
  بازدید دیروز :
  بازدید این ماه :
  بازدید ماه قبل :
  تعداد نویسندگان :
  تعداد کل پست ها :
  آخرین بازدید :
  آخرین بروز رسانی :
 
No Image

ماه رمضان ماه خداست

سه شنبه 4 مرداد 1390 07:52 ق.ظ

نویسنده :نوكر و عبد خدا

بسم الله الرحمن الرحیم

بعد از حمد و ستایش خداوند متعال و درود و سلام بر رسول اكرم (ص) احادیثی چند دربارة ماه مبارك رمضان بیان می‌شود .

رسول خدا(ص) كه مایة رحمت عالمیان است ، برای مسلمانان در هر بخشی از زندگی ، فضایل و تشویق‌هایی بیان فرموده‌اند و هیچ چیزی را فروگذار نكرده‌اند . حق تقدیر و سپاس از این احسانات ، در واقع این بود كه با عمل بر آنها حتی تا سر حد جان دادن ، پیش می‌رفتیم . ولی متاسفانه ! بر ضعف‌های عملی و بی‌رغبتی‌های دینی ما ، روز به روز افزوده می‌شود ، به طوری كه عمل كردن به جای خود ، توجه و التفات به سوی آنها را نیز از دست داده‌ایم و غفلت به حدی همگانی شده كه تعداد اندكی از مردم از آنها علم و آگاهی دارند .

هدف از نگاشتن این مختصر آن است كه دوستان مومن و مسلمان در اوایل ماه مبارك رمضان ، این مختصر را مطالعه فرموده ، بعید نیست كه رحمت الهی به بركت فرموده‌های پیامبر ، به ما توفیق دهد تا قدر و منزلت واقعی ماه مبارك رمضان را درك كرده ، به سوی بركات آن توجه نماییم ، به طوری كه عامل افزایش اعمال نیك و كاهش اعمال بد شود . انشاء الله .

ماه مبارك رمضان برای مسلمانان انعام و احسان بزرگی از جانب خداوند متعال است . اما زمانی كه قدر و منزلت آن به جای آورده شود وگرنه برای محرومان ، جز نام آن ، دیگر چیزی باقی نخواهد ماند .

در حدیثی وارد است : « اگر برای مردم حقیقت رمضان معلوم شود ، اُمت من این آرزو را خواهند كرد كه تمام سال رمضان باشد .»

در حدیث دیگری آمده كه روزة ماه رمضان و روزة سه روز از هر ماه ، وساوس و اضطرابهای قلبی را از بین خواهد برد .

از رسول اكرم (ص) در مورد فضایل ماه مبارك رمضان هزاران روایت بیان شده است كه پرداختن به همه آنها ممكن نیست و فقط به تعداد محدودی از احادیث شریف بسنده خواهیم كرد انشاء الله كه مفید و مثمر ثمر واقع شوند .

در بیان فضایل ماه رمضان :

عن سلمان قال : خطبنا رسول الله  - صلى الله علیه وسلم -  فى آخر یوم من شعبان فقال : یا أیها الناس قد أظلكم شهر عظیم شهر مبارك فیه لیلة خیر من ألف شهر جعل الله صیامه فریضة وقیام لیله تطوعا ، من تقرب فیه بخصلة من الخیر ، كان كمن أدى فریضة فیما سواه وهو شهر الصبر ، والصبر ثوابه الجنة ، وشهر المواساة ، وشهر یزاد فیه رزق المؤمن ، من فطر فیه صائما كان له مغفرة لذنوبه ، وعتق رقبته من النار ، وكان له مثل أجره من غیر أن ینقص من أجره شىء ، قلنا : یا رسول الله لیس كلنا یجد ما یفطر الصائم ، فقال رسول الله  - صلى الله علیه وسلم -  : یعطى الله هذا الثواب من فطر صائما على مذقة لبن أو تمرة أو شربة ماء ، ومن أشبع صائما سقاه الله من حوضى شربة لا یظمأ بعدها حتى یدخل الجنة ، وهو شهر أوله رحمة وأوسطه مغفرة وآخره عتق من النار فاستكثروا فیه من أربع خصال : خصلتین ترضون بهما ربكم ، وخصلتین لا غنى بكم عنهما ، فأما الخصلتان اللتان ترضون بهما ربكم شهادة أن لا إله إلا الله وتستغفرونه ، وأما اللتان لا غنى بكم عنهما فتسألون الله الجنة وتتعوذون به من النار و من سقی صائماً سقاه الله ُ من حوضی شربةً لایظلمأُ حتی یدخُلَ الجنَّةَ . ( رواه ابن خزیمه(رض))

حضرت سلمان فارسی (ع) روایت مكی كند كه رسول اكرم- صلی الله علیه و سلم - ضمن ایراد خطبه‌ای در آخرین روز از شعبان فرمودند :  « ماه بزرگی به سراغ شما می آید ، ماه بسیار با بركتی است . شبی در آن هست (شب قدر) كه از هزار ماه بهتر است خداوند متعال روزة آن را فرض كرده و قیام شب آن را ( نماز تراویح) وسیلة ثواب قرار داده هر كس در این ماه به وسیلة عمل خیر به خدا تقرب جوید ، مانند این است كه در غیر رمضان یك فرض ادا كرده و هر كس در این ماه یك فرض را ادا كند ، مانند این است كه در غیر رمضان هفتاد فرض ادا كرده است ، این ماه ، ماه صبر است و پاداش صبر ، بهشت است . این ماه ، ماه مواسات و غمخواری است . در این ماه به رزق مومن افزوده میشود هر كس به روزه‌داری افطار دهد ، گناهان او عفو و از آتش دوزخ آزاد میشود و همان قدر ثواب كه به آن شخص روزه‌دار می‌رسد ، به او نیز خواهد رسید بدون این كه از ثواب روزه‌دار كاسته شود .»

صحابه عرض كردند : یا رسول الله ! همه ما توان این كار را نداریم كه به روزه‌داری افطار بدهیم .  آن حضرت فرمودند : « لازم نیست كه افطار به اندازة پری شكم باشد ، خداوند متعال به یك دانة خرما و یا یك جرعة آب و یا یك جرعة شیر هم این ثواب را می‌دهد . این ماه ، ماهی است كه قسمت اول آن باعث نزول رحمت الهی و قسمت دوم آن باعث مغفرت و قسمت آخر آن باعث آزادی از آتش دوزخ خواهد شد . هر كس در این ماه بر خادم و غلام خود آسانی كند و او را در زحمت قرار ندهد . خداوند متعال او را مغفرت كرده ، از اتش دوزخ آزاد می‌فرماید .

چهار عمل را در این ماه بسیار انجام دهید : دو عمل برای رضای خدا و دو عمل دیگر .كه چاره‌ای از انجام آنها ندارید . دو عمل اول كه پروردگار خود را به وسیلة آنها خشنود می‌كنید ، كثرت ورد كلمه طیبه ( لا اله الا الله) و استغفار ( استغفر الله) است . و دو عمل دیگر : یكی این است كه بهشت را از خداوند طلب كنید و از آتش دوزخ به وی پناه بخواهید . هر كس روزه‌داری را آب بنوشاند ، خداوند متعال در روز قیامت از حوض من ، او را چنان آبی می‌نوشاند كه تا زمان وارد شدن به بهشت تشنه نخواهد شد »

در روایت دیگری آمده است ، رسول اكرم – صلی الله علیه و آله و سلم – فرمودند : «هر كس از مال حلال در ماه رمضان به روزه‌داری افطار دهد ، فرشتگان در شبهای رمضان برای او دعای رحمت می‌كنند و در شب قدر حضرت جبرئیل امین – علیه السلام – با وی مصافحه می‌كند ( و نشانی آن این است كه ) در دل او رقّت پیدا شده و از چشمهایش اشك جاری می‌شود ».

 

پنج خصلت این امت

عن أبی هریرة قال،  قال رسول الله صلى الله علیه وسلم " أعطیت أمتی خمس خصال فی رمضان لم تعطهن أمة قبلها خلوف فم الصائم أطیب عند الله من ریح المسك وتستغفر لهم الملائكة حتى یفطروا ویزین الله لهم كل یوم جنته ثم یقول یوشك عبادی الصائمون أن یلقوا عنهم المؤنة والأذى ثم یصیرون إلیك وتصفد فیه مردة الشیاطین فلا یخلصون إلى ما كانوا یخلصون إلیه فی غیره ویغفر لهم آخر لیلة" قیل یا رسول الله أهی لیلة القدر قال "لا ولكن العامل إنما یوفى أجره إذا انقضى عمله". ( رواه احمد و البزار و البیهقی و رواه ابوالشیخ ابن حبان )

ابوهریره رضی الله عنه – از رسول خدا – صلی الله علیه و آله و سلم – نقل كرده‌ كه فرمودند : « به امت من درباره ماه مبارك رمضان پنج امتیاز داده شده كه به امتهای پیشین داده نشده است :

1-   بوی بد دهان آنها در رمضان نزد خداوند متعال از مُشك هم پسندیده‌تر است .

2-   حتی ماهیها در دریا تا وقت افطار برای آنها دعا می‌كنند .

3-   بهشت هر روز برای آنها آراسته می‌شود و سپس خداوند خطاب به بهشت می گوید : « به زودی بندگان نیك من مشقات و مشكلات دنیا را پشت سر گذاشته به سوی تو خواهند آمد . »

4-   شیاطین متمرّد و گردنكش با زنجیر بسته می‌شوند تا روزه‌داران را در این ماه به سوی گناهانی كه در سایر ماهها وادار می كردند ، سوق ندهند .

5-   در آخرین شب ماه رمضان ، روزه داران مورد مغفرت قرار می گیرند . صحابه عرض كردند : « این شب مغفرت ، شب قدر است ؟ » آن حضرت فرمودند : « خیر ، بلكه ضابطه و عرف چنین است كه پس از آنكه كارگر ، كارش را تمام كند ، مزدش به او داده شود . »

 

محرومان از رحمت خداوند :

عن كعب بن عجرة قال : قال رسول الله صلى الله علیه و سلم : احضروا المنبر فحضرنا فلما ارتقى درجة قال : آمین فلما ارتقى الدرجة الثانیة قال : آمین فلما ارتقى الدرجة الثالثة قال : آمین

 فلما نزل قلنا یا رسول الله لقد سمعنا منك الیوم شیئا ما كنا نسمعه قال : إن جبریل علیه الصلاة و السلام عرض لی فقال : بعدا لمن أدرك رمضان فلم یغفر له قلت آمین فلما رقیت الثانیة قال بعدا لمن ذكرت عنده فلم یصلی علیك قلت آمین فلما رقیت الثالثة قال بعدا لمن أدرك أبواه الكبر عنده فلم یدخلاه الجنة قلت آمین

 هذا حدیث صحیح الإسناد و لم یخرجاه

حضرت كعب بن عجرة – رضی الله عنه – می گوید : یك بار رسول اكرم – صلی الله علیه و سلم – فرمودند : « نزدیك منبر بیایید » ما نزدیك آمدیم . هنگامی كه آن حضرت صلی الله علیه و اله و سلم بر پلة اول آن ، قدم گذاشتند ، فرمودند : «آمین» و چون بر پلة دوم قدم گذاشتند باز هم فرمودند «آمین» وقتی بر پلة سوم قدم گذاشتند ، بار سوم نیز فرمودند : «آمین» هنگامی كه از منبر پایین آمدند و از خطبه فارغ شدند ، عرض كردیم : امروز وقت بالا رفتن بر منبر از شما كلامی شنیدیم كه تا به حال نشنیده بودیم ؟ آن حضرت فرمودند : « در آن لحظه ، جبرئیل جلوی من آمد و چون بر پلة اول قدم گذاشتم اظهار داشت : هلاك و نابود باد آن شخصی كه ماه رمضان را دریافت و مورد مغفرت قرار نگرفت ! » گفتم : «آمین» و چون بر پلة دوم قدم نهادم او گفت : « هلاك و نابود باد آن شخصی كه نام تو ذكر شود و بر تو درود (صلوات) نفرستد ! » گفتم : «آمین» و چون بر پلة سوم قدم گذاشتم ، او گفت : « هلاك و نابود باد آن شخصی كه پدر و مادر او یا یكی از آن دو در حالت پیری و سالخوردگی باشند و او به وسیلة خدمت به آنها وارد بهشت نشود ! » گفتم : «آمین»

 

قال رسول الله - صلى الله علیه وسلم - (إن الله تبارك وتعالى عتقاء فی كل یوم ولیلة وإن لكل مسلم فی كل یوم ولیلة دعوة مستجابة) صحیح البزار.

…ومعنى فی كل یوم ولیلة: أی فی رمضان.

رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم فرمودند : « در هر شب و روزی از رمضان زندانی‌های خداوند از آتش دوزخ آزاد می‌شوند و در هر شبانه‌روز یك دعا از هر مسلمان حتماً قبول می‌شود . »

 

عَن أَبِی هُرَیْرَةَ قَالَ « قَالَ رَسُولُ اللَّهِ صَلَّى اللَّهُ عَلَیْهِ وَسَلَّمَ ثَلَاثَةٌ لَا تُرَدُّ دَعْوَتُهُمْ الصَّائِمُ حَتَّى یُفْطِرَ وَالْإِمَامُ الْعَادِلُ وَدَعْوَةُ الْمَظْلُومِ یَرْفَعُهَا اللَّهُ فَوْقَ الْغَمَامِ وَیَفْتَحُ لَهَا أَبْوَابَ السَّمَاءِ وَیَقُولُ الرَّبُّ وَعِزَّتِی لَأَنْصُرَنَّكِ وَلَوْ بَعْدَ حِینٍ » (رواه احمد و الترمذی و حسنه و ابن خزیمه و ابن حبان فی صحیحیهما )

رسول اكرم – صلی اله علیه و آله و سلم – فرمودند : « دعای سه نفر رد نمی‌شود :  اول دعای روزه‌دار در وقت افطار ، دوم دعای پادشاه و حاكم عادل ، سوم دعای مظلوم كه خداوند آن را بر بالای ابرها می‌برد و دروازه‌های اسمان برای آن باز می‌شوند و خداوند اعلام می كند : «سوگند به عزت و جلالم ! كه تو را حتماً یاری و كمك خواهم كرد ؛ اگر چه به طور مصلحت در این كار تاخیر هم بشود »

در یك روایت مذكور است : خداوند متعال در ماه رمضان به فرشتگانی كه حاملان عرش‌اند دستور می‌دهد كه عبادات خود را ترك كنید و به دعای روزه‌داران آمین گویید . در بسیاری از روایات ، مستجاب شدن دعا در رمضان بیان شده است . تردیدی نیست كه وقتی خداوند وعده می نماید و رسول خدا آن را نقل می كند ، بر آن وعده حتماً عمل می‌شود .

البته با وجود این ، بعضی از مردم ، برای كار خاصی دعا می‌كنند ولی آن كار انجام نمی‌شود . در این صورت نباید تصور كنیم كه دعا قبول نشده ، بلكه مفهوم قبول شدن دعا را باید بدانیم .

رسول خدا – صلی الله علیه و آله و سلم – فرمودند : « هنگامیكه مسلمان دعا می كند ، به شرطی كه دعای قطع رحم و یا گناهی نباشد ، از بارگاه خداوند متعال یكی از سه چیز حتماً به او خواهد رسید . یا همان مقصودی كه برای آن دعا كرده ، برآورده می‌شود و یا در عوض آن ، بلا و مصیبتی از او دفع می‌گردد و یا آن دعا ، برای آخرت او ذخیره می‌گردد و به اندازة آن ، در دفتر اعمال او ثواب نوشته خواهد شد »

 

 

در اینجا ذكر چند مورد لازم است :

باید به عبادات خود توجه بیشتری داشته باشیم و بنگریم كه در این ماه مبارك چقدر به عبادات فرضی و نفلی و قرائت قرآن كریم اهتمام می‌‌كنیم . در باب اهتمام به فرایض ، افرادی هستند كه بعد از سحر می خوابند ، اغلب نماز صبح آنها قضا می‌شود و یا حداقل جماعت را از دست می‌دهند . گویا شُكر و سپاس خوردن سحر ، اینمگونه ادا می‌شود كه مهم‌ترین فرض خدا ، یا به طور كلی قضا و یا حداقل به صورت ناقص ادا می‌شود . در حالی كه رسول اكرم (ص) فرمودند : «كسانی كه نزدیك مسجد هستند نماز انها بدون مسجد ادا نمی‌شود . » در « مظاهر حق » آمده است : « هر كس بدون عذر ، نماز را با جماعت نخواند ، فرض از عهده‌اش ساقط می‌شود ولی ثواب نماز به وی نمی‌رسد » همچنین جماعت نماز مغرب ، اغلب فدای افطار می‌شود و لا اقل ركعت اول و یا تكبیر اول كه حتما قضا میشود و بسیاری از مردم نماز عشاء را از ترس ادای تراویح در خانه‌ها می‌خوانند .

متاسفانه در این ماه برای انجام یك فرض (روزه گرفتن) ، سه فرض را از دست می‌دهیم .

جماعت ظهر در خواب نیمروزی و نماز عصر هم در فكر تهیه و تدارك وسایل و مواد برای افطار از بین می‌رود و این چیزی است كه با تجربه آن را مشاهده كرده و می كنیم و امیدواریم كه به یاری خداوند متعال ، انشاء الله مومنان در رفع این نواقص و عیوب بزرگ كوشا باشند .

صفحات دیگر
 

No Image
No Image No Image No Image
 
 
 

درباره ما


  ای دختر مظلومه ی ارباب رقیه خانم (س) برای ما دعا کننظرسنجی

  وضعیت وبلاگ از نظر شما ؟

< Html />

  شهادت سه ساله و ناز دانه حضرت حسین(ع) خانم حضرت رقیه(س) تسلیت باد

توضیحات

No Image No Image