تبلیغات
یا رقیه بنت الحسین (س) - ارواح مومنین ومشرکین درکجا هستند (عکس)

امار و اطلاعات

  کل بازدید:
  بازدید امروز :
  بازدید دیروز :
  بازدید این ماه :
  بازدید ماه قبل :
  تعداد نویسندگان :
  تعداد کل پست ها :
  آخرین بازدید :
  آخرین بروز رسانی :
 
No Image
ارواح مومنین ومشرکین درکجا هستند (عکس) پیوند ثابت
در روایات متعددی نقل شده است که ارواح مومنین به وادی السلام نجف که بهشت دنیاست و ارواح کفار و مشرکین به وادی برهوت در یمن که جهنم دنیاست منتقل می شود.
در منابع روائی شیعی، در روایات متعددی، اشاره‌ای به جمع شدن ارواح مردگان در مكان خاصی شده كه از این مكانها، گاهی به صراحت وادی السلام و وادی برهوت عنوان شده و گاهی صراحتی به این دو عنوان نشده بلكه به طوری توصیف شده كه تطبیق كامل با آنچه در روایات تصریح شده آمده است، دارد.

به گزارش فردا به نقل از عقیق، یعنی قرائنی در روایت وجود دارد كه می رساند آنچه را امام ـ علیه السلام ـ در حال توصیف آن هستند، همان وادی السلام یا وادی برهوت است. در هیچ یك از روایات كلمه«نجف» نیامده ولی ظاهرا به كمك قرائنی كه در خود روایت وجود دارد، نجف فعلی برای وادی السلام فهمیده می شود مضافا اینكه قبرستان آن شهر الان نیز به وادی السلام معروف است اما در مورد وادی برهوت در روایات متعددی تصریح به(یمن) شده است.

روایتی درباره‌ی وادی السلام مردی به حضرت صادق ـ علیه السلام ـ گفت: برادری دارم كه در بغداد زندگی می كند می ترسم در همان شهر بمیرد. حضرت فرمودند: غمی به خود راه مده از اینكه، چه كسی كجا می ‌میرد هرگاه مؤمنی در شرق و یا غرب عالم بمیرد خداوند روح او را به وادی السلام منتقل می‌كند آن مرد سؤال كرد: وادی السلام كجاست؟ حضرت فرمود: پشت كوفه بیابانی است معروف به وادی السلام ارواح مؤمنین دسته دسته اطراف و گرداگرد هم می نشینند، و با هم سخن می گویند.
در روایتی دیگر، داستان سخن گفتن حضرت علی ـ علیه السلام ـ با اموات در وادی‌السلام از زبان حبه العری نقل شده كه حضرت مدت زیادی را شروع به سخن گفتن با آنها كردند. و در پایان از جمع شدن ارواح آنها خبر داده و فردمودند كه هر مؤمنی كه از دنیا می رود به روح او گفته می شود: به ارواح دیگر مؤمنان در وادی السلام ملحق شو او نیز به جمع آنها می پیوندد، و این وادی السلام قطعه‌ای از بهشت برین است. روایتی درباره وادی برهوت رسول خدا ـ صلی الله علیه وآله ـ فرمود: بهترین آبهای روی زمین آب زمزم، بدترین آبها، آب برهوت است كه در بیابان حضر موت واقع شده و ارواح كفار با بدن‌های‌های مثالی خود به آنجا منتقل می‌شوند.
روایتی دیگر: امام صادق ـ علیه السلام ـ فرموده است: كه پشت «یمن» بیابانی است كه به آن وادی حضر موت می‌گویند در این بیابان از جانداران به جز مارهای سیاه و جغد، موجود زنده دیگری یافت نمی‌شود، سپس فرمود: در این بیابان چاهی است كه به آن «بلهوت» می‌گویند: این بیابان محل سكونت ارواح مشركین است و آنها به آن چاه رفت و آمد می‌كنند و از آب آن چاه كه مانند چرك و خون است می‌آشامند.
برهوت در لسان مجمع‌البحرین برهوت: بیابانی است در حضرموت و در آن چاهی است كه از آن گازهای متعفن و بدبو فوران می‌كند. مشهور است كه ارواح كفار در آن بیابان اجتماع می‌كنند و از شدت ناراحتی فریاد می‌زنند و در تب و تابند.      

نظرات() | نوشته: حقیر بنده خدا | دوشنبه هشتم مهرماه سال 1392 | ادامه مطلب...

 
صفحات دیگر
 

No Image
No Image No Image No Image
 
 
 

درباره ما


  ای دختر مظلومه ی ارباب رقیه خانم (س) برای ما دعا کننظرسنجی

  وضعیت وبلاگ از نظر شما ؟

< Html />

  شهادت سه ساله و ناز دانه حضرت حسین(ع) خانم حضرت رقیه(س) تسلیت باد

توضیحات

No Image No Image